Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Asyż: Nadzwyczajna Kapituła Braci Mniejszych
2006-10-03 09:33:14
W Asyżu zakończyła się Nadzwyczajna Kapituła Generalna Zakonu Braci Mniejszych, w której uczestniczyło 156 braci, reprezentujących 123 prowincje i kustodie, z całego świata.

Tematem przewodnim kapituły była refleksja nad powołaniem zakonu w dzisiejszym świecie. Uczestnicy Kapituły zapoznali się z wcześniej przygotowanym materiałem, który posłużył do dyskusji nad sposobami pogłębiania charyzmatu franciszkańskiego i odnowy zakonu, z racji zbliżającego się jubileuszu 800-lecia jego istnienia.

Jak podkreślił generał zakonu o. José Rodriguez Carballo, kapituła "ma być także żywym wspomnieniem tej drogi, którą przemierzyli Bracia Mniejsi w ciągu wieków, aby uaktualnić tę ewangeliczną intuicję św. Franciszka i mogli spoglądać na przyszłość zakonu pełni nadziei i wielkiego zaufania do naszego Pana".

Uczestnicy spotkania specjalną uwagę zwrócili na weryfikację dokumentów zakonnych powstałych od roku 1973 do czasu obecnego, w kontekście przewodniego tematu - "Powołanie Zakonu dzisiaj". Miała to być odpowiedź na wezwanie Soboru Watykańskiego II, który zachęcał wszystkie osoby konsekrowane do "ciągłego powracania do korzeni i realizowaniu pierwotnego ideału w zmieniających się czasach" (Perfectae Caritatis).

Delegat Ojca Świętego Benedykta XVI, arcybiskup Domenico Sorrentino powiedział do braci kapitulnych: "Franciszek jest kluczem do zrozumienia Piotra i Kościoła. Bóg zapewnia umocnienie propozycji franciszkańskiej w świecie".

W spotkaniu w Asyżu uczestniczyli także poprzedni Ministrowie generalni: o. John Vaughn, o. Hermann Schalück i o. Giacomo Bini.

Nadzywczajna Kapituła Generalna Zakonu Braci Mniejszych obradowała w Asyżu, przy Bazylice Matki Bożej Anielskiej (Porcjunkuli), od 14 września do 1 października br.

Obecnie Zakon Braci Mniejszych posiada 2467 klasztorów rozsianych po całym świecie. Zakon liczy 15596 braci: 10437 kapłanów, 20504 braci niekapłanów, 2014 kleryków i 459 nowicjuszy. W Zakonie Braci Mniejszych jest 6 kardynałów i 106 biskupów pracujących w różnych diecezjach (Dane z grudnia 2005 r.).

wsm / osb

Na zdjęciach, uczestnicy Nadzwyczajnej Kapituły Generalnej Zakonu Braci Mniejszych, w Asyżu / fot. o. John Abela OFM


W internecie: Zakon Braci Mniejszych (OFM).
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja