Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Włochy: Międzynarodowy kongres magistrów OFM
2005-10-20 16:03:05
Magistrzy nowicjuszy Zakonu Braci Mniejszych zebrali się na międzynarodowym kongresie, który od 8 do 30 października br. odbywa się na Alwernii i w Asyżu, we Włoszech. Jest to drugi kongres, pierwszy miał miejsce w 1988 r.

Kongres został zorganizowany przez Sekretariat Generalny ds. Formacji i Studiów, któremu przewodniczy o. Massimo Fusarelli, a jego najbliższym współpracownikiem jest o. Alojzy Warot, z krakowskiej Prowincji Matki Bożej Anielskiej.

Dwa lata przed rozpoczęciem kongresu przygotowano ankiety dla wszystkich magistrów nowicjatu i na bazie zebranego materiału przygotowano program aktualnego kongresu.

Uczestnicy kongresu omawiają kwestie związane z rozwojem duchowym i ludzkim nowicjuszy oraz szukają odpowiedzi na pytania: Kim jest współczesny wychowawca? W jaki sposób formować dzisiaj (w zmieniającym się świecie) młodych ludzi na przyszłość? Jakie wybrać metodologie i wzorce wychowawcze, aby przejść od teorii do praktyki autentycznego życia franciszkańskiego?

Polska jest reprezentowana na kongresie przez magistrów nowicjatu z Leżajska (o. Nikodem Sobczyński - Prowincja Niepokalanego Poczęcia NMP), z Zakliczyna (o. Pacyfik Iwaszko - Prowincja Matki Bożej Anielskiej), z Borek Wielkich (o. Zdzisław Rabajczak - Prowincja Św. Jadwigi), z Miejskiej Górki (o. Józef Czura - Prowincja Wniebowzięcia NMP), z Osiecznej (o. Jakub Waszkowiak - Prowincja św. Franciszka), a także z Niżnego Bystrego na Ukranie (o. Longin Koloczek - Prowincja Wniebowzięcia NMP). Na Ukrainie znajduje się nowicjat rytu greckokatolickiego, który podlega Prowincji Wniebowzięcia w Katowicach.

W czasie kongresu generał zakonu o. José R. Carballo OFM dokona otwarcia obchodów powstania Zakonu Braci Mniejszych, które zakończą się głównymi uroczystościami w 2009 r.

28 października Bracia Mniejsi wraz z zarządem zakonu zbiorą się na czuwaniu modlitewnym w Bazylice św. Klary i stamtąd udadzą się do kościoła San Damiano, gdzie św. Franciszek usłyszał słowa: "Idź i odbuduj mój dom". W tym dniu minister generalny o. José Carballo OFM będzie przewodniczył mszy św. inauguracyjnej "Ku łasce początków" w Bazylice Patriarchalnej Matki Bożej Anielskiej w Porcjunkuli.

Spotkanie braterskie Braci Mniejszych na kongresie magistrów nowicjatu jest okazją do refleksji nad aktualnymi wyzwaniami formacji franciszkańskiej oraz doświadczeniem prawdziwej jedności braterskiej wypływającej z przynależności od wielkiej międzynarodowej wspólnoty zakonnej.

Nowicjaty Zakonu Braci Mniejszych: 25 w Europie, 8 w Afryce, 6 w Ameryce Północnej, 28 w Ameryce Centralnej i Południowej, 13 w Azji (łącznie z Oceanią) - razem 80 nowicjatów. Na dzień 31 grudnia 2004 r. - 462 nowicjuszy.

Na kongres przybyło 73 magistrów z 73 jednostek zakonnych. Są na kongresie reprezentowane 43 kraje. Języki oficjalne: angielski, hiszpański i włoski. Wykładowcy kongresu pochodzą z: Włoch, Wielkiej Brytanii, Kolumbii, Niemiec, Hiszpanii.

o. Sergiusz Bałdyga OFM

Na zdjęciach: 1) logo kongresu, 2) polsko-ukraińska reprezentacja na kongresie, 3, 4) uczestnicy międzynarodowego kongresu magistrów nowicjuszy Zakonu Braci Mniejszych / fot. J. Abela OFM

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja