Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
O. Ezdrasz Biesok nowym prowincjałem
2004-06-26 09:36:22
Nowym przełożonym Prowincji Wniebowzięcia NMP został o. Ezdrasz Biesok. Wyboru dokonano w czasie Kapituły prowincjalnej w Katowicach-Panewnikach, 24 czerwca br.

Zastepcą prowincjała (wikariuszem) został o. Antonin Brząkalik, a w nowym zarządzie prowincji zasiądą także: o. Józef Czura, o. Manfred Gruber, o. Dymitr Żeglin, o. Terencjan Wawrzonkowski i o. Sergiusz Bałdyga.

Oprócz wyborów Kapituła, przyjęła dokument Projekt życia 2004-2007, który określa kierunki działalności prowincji na najbliższą przyszłość. "Bracia zebrani na Kapitule omawiali żywotne problemy obecności i służby franciszkańskiej swojej prowincji oraz z ufnością patrzą w przyszłość, by nieść współczesnemu światu ewangeliczne przesłanie św. Franciszka i św. Klary z Asyżu" - powiedział uczestnik kapituły o. Sergiusz Bałdyga.

W Kapitule od 21 do 25 czerwca, pod przewodnictwem wizytatora generalnego o. Damiana Stachowicza, uczestniczyło 33 zakonników, wśród nich przedstawiciele misji: o. Zbigniew Kusy (Afryka) oraz o. Jan Kanty Piechota (Ukraina).


O. Ezdrasz Biesok (ur. 1963 r. w Cieszynie). Do Zakonu wstąpił w 1982 r., a w 1992 otrzymał święcenia kapłańskie.

Jest doktorem prawa kanonicznego i magistrem teologii. Studiował w Katowicach, Jerozolimie, Lublinie i Rzymie. Wykłada w Wyższym Seminarium Duchownym w Katowicach-Panewnikach.

Nowy minister prowincjalny był wychowawcą kleryków, zakonnym archiwistą oraz przełożonym klasztoru w Górkach Wielkich oraz członkiem poprzedniego zarządu prowincji.


Panewnicka prowincja powstała w 1855 r. i w Zakonie Braci Mniejszych jest jedyną na świecie, do której należą zakonnicy dwóch obrządków: zachodniego i wschodniego (grekokatolicki). Do prowincji należy 300 braci, w ponad 20 klasztorach w kilku krajach Europy oraz na misjach w Afryce i Ameryce Południowej.

osb / red.

Na zdjęciach: 1) o. Ezdrasz Biesok, 2) obrady Kapituły, 3) przekazanie pieczęci prowincji nowemu zarządowi / fot. P. Mędrak OFM). Zobacz więcej zdjęć z Kapituły w Panewnikach: na stronie www.trzejtowarzysze.pl

  zobacz także:

  1. Warszawa: Formacja w zmieniającym się świecie

  2. Wakacje z "Trzema Towarzyszami"

  3. Jubileusz o. Leona Wojsyka w Panewnikach


  W internecie: Prowincja Wniebowzięcia NMP (Panewniki).
  Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
  Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
  Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
  O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
  Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
  Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
  Albania: rocznica poświęcenia świątyni
  W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
  Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
  Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
  POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

  W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

  copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja