Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Warszawa: Formacja w zmieniającym się świecie
2004-05-15 11:08:45
Formacja w zmieniającym się świecie, to hasło spotkania Prowincjalnych Sekretariatów Formacji i Studiów Konferencji Zachodniosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych, które odbywało się w Warszawie, od 10 do 12 maja br.

"Bracia dzielili się doświadczeniem formacyjnym oraz szukali wspólnie inspiracji do współpracy na polu formacyjnym, w zmieniających się warunkach socjopolitycznych i ekonomicznych regionu zachodniosłowiańskiego. - pisze o. Sergiusz Bałdyga - Celem spotkania było także zadbanie o spójność i stopniowy rozwój procesu formacyjnego oraz troska o właściwe odczytanie i wyjaśnianie istotnych cech charyzmatu franciszkańskiego oraz autentyczniejszego wcielania ich w życie w naszych czasach".

Spotkanie miało służyć omówieniu nowej wersji dokumentu nt. formacji w zakonie "Ratio Formationis Francescanae". Z referatem pt. "Studium: Między kontemplacją a kulturą. Perspektywy Ratio studiorum OFM" wystąpił o. Alojzy Warot.


Na obradach w Warszawie był obecy minister generalny Zakonu Braci Mniejszych o. Jose R. Carballo oraz definitor generalny o. Sime Samac. Z Rzymu przybył również sekretarz generalny formacji i studiów o. Massimo Fusarelli. O. Sekretarz spotkał się z reprezentantami wszystkich prowincji, należących do Konferencji Zachodniosłowiańskiej: z Czech, Słowacji (Prow. Najświętszego Zbawiciela), Polski (Prow. Wniebowzięcia NMP, Prow. Św. Jadwigi, Prow. Niepokalanego Poczęcia NMP, Prow. Matki Bożej Anielskiej, Prow. Św. Franciszka z Asyżu) oraz Ukrainy (Kustodia św. Archanioła Michała).

Organizatorem spotkania był sekretarz formacji i studiów Konferencji Zachodniosłowiańskiej o. Ernest Siekierka.

Obrady zakończyły się 12 maja br. mszą świętą w kościele parafialnym Matki Bożej Anielskiej. "Eucharystia ta była jednocześnie jedną z wielu inicjatyw obchodów 750. rocznicy śmierci św. Klary z Asyżu. Podczas tej celebracji udział wzięli przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi, Siostry Serafitki i Uczennice Krzyża" - dodaje o. Sergiusz.

osb / red.

Na zdjęciach: 1) W czasie obrad, 2) generał o. Jose Carballo (w pierwszym rzędzie, trzeci od lewej), wśród uczestników spotkania w Warszawie / fot. S. Bałdyga OFM

zobacz także: Kurs dla Formatorów Prowincji Wniebowzięcia NMP

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja