Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Kurs dla Formatorów Prowincji Wniebowzięcia NMP
2004-03-27 13:09:05
Bracia Mniejsi z Katowic rozpoczęli szkolenie formatorów. Pierwsza sesja odbyła się w lutym br., w Chorzowie. Cykl spotkań otworzył prowincjał o. Józef Czura OFM, który przedstawił cel kursu oraz jego znaczenie dla przyszłości prowincji zakonnej.

Pierwszą z czterech sesji zatytułowaną: Z kim pracuję? przeprowadzili o. Sergiusz Bałdyga i o. Witosław Sztyk. Kolejna sesja pt. Kim jest formator w Zakonie Braci Mniejszych? odbywała się od 18 do 20 marca br. Następne spotkania formacyjne przewidziane są na kwiecień i maj br.

Kurs dla Formatorów został przygotowany z myślą o aktualnych i przyszłych wychowawcach prowincji zakonnej i w tej formie organizowany jest po raz pierwszy.

"Przygotowujemy Braci do pracy z postulantami, nowicjuszami, juniorzystami i klerykami. W kursie udział wzięło 14 braci z całej prowincji, łącznie z Braćmi z Ukrainy, którzy pracują w obrządku greckokatolickim" - powiedział o. Sergiusz Bałdyga.

Aktualnie Prowincja Wniebowzięcia NMP posiada domy formacyjne w: Kobylinie - postulat, Miejskiej Górce - nowicjat oraz w Katowicach-Panewnikach - dom formacji początkowej (juniorzyści ) i Wyższe Seminarium Duchowne. Ponadto na Ukrainie formowani są kandydaci do zakonu (postulanci) w Tarnopolu, a w Uzhorodzie seminarzyści.

Osobnym cyklem formacyjnym objęci są zakonnicy, zajmujący się duszpasterstwem powołań. Ich formacją zajmuje się od początku 2004 r. Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe w Chorzowie.

Formacja ta przygotowuje do pracy z młodzieżą pod względem teoretycznym i polega na pogłębienu znajomości duchowości franciszkańskiej oraz metodologii powołań.

Więcej o działalności Franciszkańskiego Centrum Młodzieżowo-Powołaniowego w Chorzowie - na stronie: www.fdp.katowice.opoka.org.pl

osb / red.

Na zdjęciach: 1) warsztaty podczas kursu formatorów, 2) msza św. / fot.: o. Symplicjusz Sobczyk OFM


W internecie: Prowincja Wniebowzięcia NMP.
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja